Úvod     Knižné publikácie     Region. propagačné materiály     Audiovizuálne projekty    Goralinga v školách     Ocenenia     Výstavy,prezentácie a knižné veľtrhy     Galéria     Viktor Majerik     Tlačiareň     Kontakt

Copyright © 2017 goralinga.sk Všetky práva vyhradené.

Knižné publikácie

Napíšte nám…

Ako si objednať…

00421 903 603 550

goralinga@gmail.com

Home

O AUTORKE

Anna Majeriková, rodená Ivančáková  sa narodila 14. februára 1952 v Smižanoch. Celý svoj plodný život prežila v zamagurskom mestečku Spišská Stará Ves. Po ukončení knihovníckej školy v Bratislave pracovala ako vedúca miestnej strediskovej knižnice, neskôr v rámci okresu ako pracovníčka na úrade práce, v sociálnej poisťovni či obecnom úrade. Vždy s ľuďmi a pre ľudí...Stále otvorené oči a srdce jej poskytujú nevyčerpateľnú inšpiráciu pre tvorbu. Od roku 2019 je členkou Spolku slovenských spisovateľov. Vydala básnické zbierky: Nahé srdce (2009), Božie oči (2012), Dám Ti odpoveď (2013), Len dni smutnokrásne (2015) a Cesta (2019).


PODROBNOSTI:

Počet strán: 79 strán

Väzba:  brožovaná väzba

Rozmer:  120x166 mm

Hmotnosť: 0,08 g

Jazyk: slovenský jazyk

ISBN:  9788089601103

Rok vydania: 2018

Cena: 4 EUR


RECENZIE, ROZHOVORY S AUTORMI:

Autor: Prof. PhDr. Jozef Leikert, PhD., básnik, spisovateľ literatúry faktu, historik a vysokoškolský pedagóg

Poézia pani Anky je milá, nežná, priam prítulná, ale ničím sa nevnucuje, nenatíska do priazne.  

Akoby skromne, tichučko, na špičkách, s topánkami v rukách stála pred dverami a trpezlivo čakala na pozvanie vojsť.

Poézia pani Anky nie je zdĺhavá, uvravená. Naopak, na vyrieknutie toho, čo chce povedať, jej stačí pár veršov, akoby sa pridŕžala známeho príslovia, že menej je vždy viac.

Človek pritom ani nemusí poznať jej životopis, stačí si prečítať jednu – dve básne a okamžite spoznáte celé jej curriculum vitae.

Rečami, očami i telom sa dá klamať, zahmlievať, nepovedať pravdu, ale veršami to nejde. Básne sú najpravdivejším zrkadlom, prezradia aj to, čo niekedy ani nemusia. Také sú aj básne pani Anky Majerikovej.

Sú jej úprimnou výpoveďou. Otvorene v nich hovorí o svojich sklamaniach, strádaniach, bôľoch. Ale aj o túžbe, veľkej túžbe po láske, ktorú celý život hľadáme.     

Nájsť pravú lásku je veľký dar, jeden z najväčších, ktorý nie je dopriaty každému. Avšak na lásku treba byť pripravený, otvorený, ústretový, lebo sa môže ľahko stať, že prejde okolo nás a my ani nebudeme vedieť, že sme ju stretli.

Z básní je cítiť, že pani Anka vie, čo je to veľká láska, ako sa vie hlboko zahľadieť do očí, ako vie zaiskriť, zbĺknuť. Zázračnica. Čím viac páli, bolí, tým je pravdivejšia.

Anka Majeriková napísala štyri básnické zbierky. Tá, ktorú dnes vítame do života, je jej piatou. Čo jej zaželať? Aby napísala ďalšie básnické zbierky – alebo aby už nenapísala ani jednu báseň ? Veď aj Ivan Krasko, veľký slovenský básnik, prestal písať básne, keď sa zaľúbil a začal opravdivo mať rád svoju Ilonku. Keďže ju do konca života mal úprimne rád, nepotreboval písať verše. Jeho básňou, či skôr veľkou poémou, bol ich spoločný život.

Je na mieste otázka: bolo by bývalo lepšie, keby bol nešťastný, sklamaný, túžiaci po láske a napísal ďalšie knihy? Alebo bolo dobre, že bol šťastný a spokojný, hoci nám nezanechal už žiadnu novú knihy poézie?

Neviem na to odpovedať, isto však viem, že básne pani Anky Majerikovej majú blízko k veršom Maši Haľamovej. Aj tie sú veľmi krehké, nežné na dotyk, vrúcne ako objatie a tajuplný bozk.

Ivan Krasko i Maša Haľamová veľa kníh nenapísali, dajú sa spočítať na jednej ruke, a predsa sa stali národnými umelcami a ich poézia sa dodnes teší veľkej obľube.

Pani Anka je na dobrej „ceste“, ako hovorí aj názov knihy. Verme, že jej cesta je tá správna a nie je veľmi hrboľatá ani kľukatá. Cesta ciest, cesta snov a cesta opravdivej lásky.


Autor: PhDr. Milica Majeriková-Molitoris, PhD., historička, redaktorka časopisu Život, spoločensko-kultúrneho mesačníka Spolku Slovákov v Poľsku

Objednať

< späť

Knižné vydavateľstvo Goralinga

Opcia a presídlenie Rusínov
do ZSSR: 1945-1947

Od mýtov k rozprávkam. Ako vznikli slovenské ľudové rozprávky

Jánošík. Pravdivá história
karpatského zbojníka

Čarovný svet a skutočný život
v slovenskej rozprávke

Bardejov v XV. storočí. Štúdie z dejín mesta

Bojniansky zázrak

Čarodejnice, alchymisti a hľadači
pokladovna Slovensku

Čechoslovakizmus na slovenských stredných školách: 1918-1938

Doživotná umiestnenka

O krajine a vlasti starých Slovákov

Pastierik na zlatom voze

Po stopách templárov
na Slovensku

Vodníkove zlaté kačky

Jonatán malý ako omrvinka

Kráľ hadov strážca pokladov

O chlapcovi ktorý hľadal vôňu čokolády

Bol som robotníkom v Sovietskom zväze

Cesta

Pastierik na zlatom voze